Blog Kategori 1 / YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI

03 Eylül 2016 433
YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI

Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir?

  • hidrojen enerjisi
  • hidrolik enerjisi
  • jeotermal enerji
  • biyo kütle enerjisi
  • dalga enerjisi (gel git enerjisi)
  • rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi kendi kendini yenileyebilen kaynaklar arasında gösterilebilir. 

 

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki gerekli tesisatlar/ donanım kurulduğunda sadece bir günde Amerika'nın yarısına yakın bir nüfusun ihtiyaç duyduğu enerji güneşten sağlanabilecektir.

 Bu araştırma Amerika'da yapılmıştır ve bu araştırmadan anlaşılan odur ki kendi kendini yenileyebilen enerji kaynaklarını kullanabilecek teçhiazatların üretimi  ve teknik elemanların yetiştirilmesi insanlık olarak bizim sorumluluğumuzdadır. Çünkü bakkal amcanın helva yapması için her şey hazır ve sınırsız.

 

Tükenmeye yüz  tutan petrol kaynakları doğal gaz kaynakları insanlığın yeni enerji kaynaklarının arayışına yönlendirmektedir. Şu ana kadar ciddi olarak yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde yapılan araştırmalar güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi paydasında toplanmaktadır. Ülkemizde de Gökçeada ve Bozcaada da elektrik enerjisi rüzgar gülleri ile karşılanıyor. Güneş enerjisi üzerinde yapılan çalışmalar güneş enerjisinden araba üretme- güneş enerjisinden elektrik üretme güneş enerjisi kullanılarak su ısıtma çalışmalarıyla sınırlıdır. Fakat bu araştırmalar geliştirilirse söz konusu kaynakların sadece bir tanesi bile bütün dünyaya yetecek kadar enerji üretilebilir. Bu açıdan geleceğe umutla bakıyoruz. 
Henüz kaynakların tükenmemiş olması belki devletleri bu konuda derin bir araştırmaya sevk etmiyor olabilir. Çünkü dünya üzerindeki rezervler önümüzdeki 20 yıl boyunca dünyaya yetecek kaynak sunuyor. Önümüzdeki 20 yıl gelmeden büyük devletler bu konuda derin araştırmalara yönleneceklerdir. Ekonomik siyasi dengelerin de değişmesi kaçınılmaz olacaktır. Geleceğin yeni dünyası yeniden şekillenirken dengelere oturan değil dengeleri oturtan güçlü bir ülke olmamızın en iyi yolu bir an evvel ulusal kaynakları “yenilenebilir enerji kaynakları”nı araştırmak bulmak ve bu konuda yetkin teknik elemanlar yetiştirmek üzere üniversitelerde bu konu ile ilgili bölümler açmak olacaktır.

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu yapan siz olun
Yorumunuz admin onayından sonra yayınlanacaktır

Yorum Bırak

WIDGET TITLE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer leo lacus, venenatis non enim porta, elementum laoreet quam. Quisque non turpis vestibulum, pretium nunc ut, fringilla tortor. Pellentesque pretium nisl at ex ornare, eu feugiat dui fermentum. Suspendisse maximus fermentum dignissim.

widget
Hızlı İletişim

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin

loading